Boy Scout Camp Week 2

Event Details

July8
Sunday, July 8, 2018 to Saturday, July 14, 2018
Camp Lavigne
35 Camp Lavigne Rd, Benton, PA 17814

Activity Information

Pathfinders

Audience: Youth
3 Sessions - All Morning
Sessions
Registered: 15
Title: Session 1, 2, & 3
Location: Roundtop

Monday, July 9, 2018 - 9:00 AM to 12:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 9:00 AM to 12:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 9:00 AM to 12:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 9:00 AM to 12:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 9:00 AM to 12:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Archery Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Capacity: 10
Registered: 6
Title: Session 2
Location: Archery Range

Monday, July 9, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Capacity: 10
Registered: 6
Title: Session 3
Location: Archery Range

Monday, July 9, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Capacity: 10
Registered: 7
Title: Session 5
Location: Archery Range

Monday, July 9, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Astronomy Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 11
Title: 10 pm

Monday, July 9, 2018 - 10:00 PM to 11:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 10:00 PM to 11:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 10:00 PM to 11:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 10:00 PM to 11:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 10:00 PM to 11:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Basketry Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 4
Title: Session 1
Location: Handicraft

Monday, July 9, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Camping Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 30
Title: Session 1
Location: Scoutcraft

Monday, July 9, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Canoeing Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 3
Title: Session 1
Location: Lake Harmon

Monday, July 9, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Registered: 4
Title: Session 2
Location: Lake Harmon

Monday, July 9, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Prerequisites
BSA Swimmer
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Chemistry Merit Badge

Audience: Youth
Requires off-site trip.
Sessions
Capacity: 13
Registered: 7
Title: Session 1
Location: Wise Lodge

Monday, July 9, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Communication Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Capacity: 15
Registered: 6
Title: Session 2
Location: Wise Lodge

Monday, July 9, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Capacity: 15
Registered: 8
Title: Session 4
Location: Wise Lodge

Monday, July 9, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Cooking Merit Badge

Audience: Youth
Double Session. Requires off-site trip.
Sessions
Full
Capacity: 12
Registered: 12
Title: Sessions 5 & 6
Location: Scoutcraft / Dining Hall

Monday, July 9, 2018 - 3:00 PM to 5:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 3:00 PM to 5:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 3:00 PM to 5:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 3:00 PM to 5:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 3:00 PM to 5:00 PM
Capacity: 12
Registered: 10
Title: Sessions 4 & 5
Location: Scoutcraft / Dining Hall

Monday, July 9, 2018 - 2:00 PM to 4:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 2:00 PM to 4:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 2:00 PM to 4:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 2:00 PM to 4:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 2:00 PM to 4:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)
Full

Cycling Merit Badge

Audience: Youth
Double Session
Sessions
Full
Capacity: 9
Registered: 9
Title: Session 2 & 3
Location: Quartermaster

Monday, July 9, 2018 - 10:00 AM to 12:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 10:00 AM to 12:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 10:00 AM to 12:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 10:00 AM to 12:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 10:00 AM to 12:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Disabilities Awareness Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 2
Title: Session 4
Location: Wise Lodge

Monday, July 9, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Environmental Science Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 17
Title: Session 1
Location: Nature

Monday, July 9, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Registered: 12
Title: Session 4
Location: Nature

Monday, July 9, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Entrepreneurship Merit Badge

Audience: Youth
New in 2018!
Sessions
Registered: 4
Title: 6 pm
Location: Dinning Hall

Monday, July 9, 2018 - 6:00 PM to 7:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 6:00 PM to 7:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 6:00 PM to 7:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 6:00 PM to 7:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 6:00 PM to 7:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Fish and Wildlife Management Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Capacity: 8
Registered: 3
Title: Session 1
Location: Nature

Monday, July 9, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)
Full

Fishing Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Full
Capacity: 10
Registered: 10
Title: 8 am
Location: Fishing Creek

Monday, July 9, 2018 - 8:00 AM to 9:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 8:00 AM to 9:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 8:00 AM to 9:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 8:00 AM to 9:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 8:00 AM to 9:00 AM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)
Full

First Aid Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Full
Capacity: 10
Registered: 10
Title: Session 1
Location: Wise Lodge

Monday, July 9, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Full
Capacity: 10
Registered: 10
Title: Session 4
Location: Wise Lodge

Monday, July 9, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Forestry Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 9
Title: Session 2
Location: Nature

Monday, July 9, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Game Design Merit Badge

Audience: Youth
Instructed by International Camp Staff
Sessions
Registered: 20
Title: Session 5
Location: Wise Lodge

Monday, July 9, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Indian Lore Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 5
Title: Session 5
Location: Indian Village

Monday, July 9, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Journalism Merit Badge

Audience: Youth
Instructed by International Camp Staff
Sessions
Registered: 3
Title: Session 1
Location: Wise Lodge

Monday, July 9, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Kayaking Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 3
Title: Session 1
Location: Lake Harmon

Monday, July 9, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Registered: 2
Title: Session 2
Location: Lake Harmon

Monday, July 9, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Prerequisites
BSA Swimmer
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Leatherwork Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 10
Title: Session 2
Location: Handicraft

Monday, July 9, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Lifesaving Merit Badge

Audience: Youth
Double Session
Sessions
 
Title: Session 4 & 5
Location: Pool

Monday, July 9, 2018 - 2:00 PM to 4:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 2:00 PM to 4:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 2:00 PM to 4:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 2:00 PM to 4:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 2:00 PM to 4:00 PM
Prerequisites
BSA Swimmer and First Class
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Mammal Study Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 5
Title: Session 4
Location: Nature

Monday, July 9, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Nature Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 8
Title: Session 5
Location: Nature

Monday, July 9, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Nuclear Science / Energy Merit Badges

Audience: Youth
Requires off-site trip.
Sessions
Registered: 12
Title: Session 3
Location: Wise Lodge

Monday, July 9, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Orienteering Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 8
Title: Session 3
Location: Scoutcraft

Monday, July 9, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Personal Fitness Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Capacity: 15
Registered: 10
Title: Session 5

Monday, July 9, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Photography Merit Badge

Audience: Youth
Instructed by International Camp Staff
Sessions
Registered: 16
Title: Session 4
Location: Wise Lodge

Monday, July 9, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Pioneering Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 2
Title: Session 2
Location: Scoutcraft

Monday, July 9, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Plant Science Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 3
Title: Session 3
Location: Nature Lodge

Monday, July 9, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Reptile And Amphibian Study Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 8
Title: Session 2
Location: Nature

Monday, July 9, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Rifle Shooting Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Capacity: 16
Registered: 13
Title: Session 4
Location: Rifle Range

Monday, July 9, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Capacity: 16
Registered: 15
Title: Session 5
Location: Rifle Range

Monday, July 9, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Rowing Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 1
Title: Session 1
Location: Lake Harmon

Monday, July 9, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
Registered: 1
Title: Session 2
Location: Lake Harmon

Monday, July 9, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Prerequisites
BSA Swimmer
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Shotgun Shooting Merit Badge

Audience: Youth
Must be 13 years old.
Sessions
Capacity: 10
Registered: 5
Title: Session 2
Location: Shotgun Range

Monday, July 9, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Full
Capacity: 10
Registered: 10
Title: Session 3
Location: Shotgun Range

Monday, July 9, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Soil And Water Conservation Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 3
Title: Session 3
Location: Nature

Monday, July 9, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Sports Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 9
Title: Session 4

Monday, July 9, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Swimming Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 14
Title: Session 3
Location: Pool

Monday, July 9, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Registered: 6
Title: Session 4
Location: Pool

Monday, July 9, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 2:00 PM to 3:00 PM
Prerequisites
BSA Swimmer
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Theater Merit Badge

Audience: Youth
Instructed by International Camp Staff
Sessions
Registered: 8
Title: Session 3
Location: Wise Lodge

Monday, July 9, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Weather Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 3
Title: Session 5
Location: Nature Lodge

Monday, July 9, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 3:00 PM to 4:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Wilderness Survival Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Registered: 19
Title: Session 2
Location: Scoutcraft

Monday, July 9, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Tuesday, July 10, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Wednesday, July 11, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Thursday, July 12, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Friday, July 13, 2018 - 10:00 AM to 11:00 AM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)
Full

Wood Carving Merit Badge

Audience: Youth
Sessions
Full
Capacity: 8
Registered: 8
Title: Session 3
Location: Handicraft

Monday, July 9, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 11:00 AM to 12:00 PM
Prerequisites
2nd year camper
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

C.O.P.E. / Climbing Award

Audience: Youth
Sessions
Registered: 1
Title: TBD
Location: C.O.P.E. Tower
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Instructional Swim

Audience: Youth
Sessions
Registered: 2
Title: 1 pm
Location: Pool

Monday, July 9, 2018 - 1:00 PM to 2:00 PM
Tuesday, July 10, 2018 - 1:00 PM to 2:00 PM
Wednesday, July 11, 2018 - 1:00 PM to 2:00 PM
Thursday, July 12, 2018 - 1:00 PM to 2:00 PM
Friday, July 13, 2018 - 1:00 PM to 2:00 PM
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Scuba Award

Audience: Youth
Additional Fee: $20.00
Sessions
Capacity: 12
Registered: 11
Title: 6:30 pm
Location: Pool

Thursday, July 12, 2018 - 6:30 PM to 9:00 PM
Prerequisites
Must be a BSA swimmer and have a signed release.
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)

Standup Paddleboard Award

Audience: Youth
Additional Fee: $12.50
Off-site.
Sessions
Registered: 11
Title: Evening - 6pm
Location: Off-Site

Tuesday, July 10, 2018 - 6:00 PM to 9:00 PM
Prerequisites
Must be BSA Swimmer
Available to these Registration Types
Scout
Provisional Scout (NOT Attending with a Unit)